Wróć   forum.dracomagazyn.pl > Forum - Terrarystyka > Karmówka

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-07-2009, 21:49   #1
Franek Nappi
nowo zarejestrowany

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Franek Nappi
Domyślnie [Acarus siro] Czyli ogólny opis roztoczy u mączników...

Witam!

Nie często lecz czasami pojawiają się problemy przy hodowli larw mącznika młynarka (Tenebrio molitor) w tym temacie chciałbym was zapoznać z jednym konkretnym który ostatnio kilka razy się pojawił na kilku forach a mianowicie:
"-Małe białe robaczki chodzą po pokrywce od pojemnika larw albo na samym pojemniku..."
Warto wiedzieć co to jest i jak się to zwalcza a jest to Rozkruszek mączny (Acarus siro).

Miejsce rozmnażania żerowania itp.:
Tak na prawdę większość się znajduje wewnątrz pojemnika a dokładniej w otrębach, mące, bułce tartej i podobnym podłożu (a zarazem pożywieniu) ...
Około rok temu pojawił się ten problem u moich mączników lecz nie miałem wiedzy aby się ich pozbyć jedyne co robiłem to usuwałem i dezynfekowałem pojemnik co nie mogło dać efektów...

Prewencja:
Roztocza pojawiają się w naszych terrariach zawsze kiedy albo mamy zbyt wysoką wilgotność albo złą wentylacje (te czynniki są bardzo często powiązane ze sobą) + odpadki i dość wysoka temperatura.

Podobnie jest w przypadku Acarus siro pojawia się gdy:
1.Wrzuca się warzywa, owoce o których się zapomina i nie usuwa po pewnym czasie co powoduje zwiększenie się wilgotności co za tym idzie większe ryzyko pojawienia się tych roztoczy.
2.Trzymanie zbyt dużej ilości mączników w pojemniku wtedy wytwarzają ciepło i stwarzają lepsze warunki dla roztoczy..
3.Nie usuwanie dużej ilości odchodów

Zwalczanie:
Jedynym sposobem mi znanym jest obniżenie znacznie wilgotności czyli przez jakiś okres trzymać je jedynie na suchym podłożu bez podawania marchewek itp. Należy też dokładnie przesiać przez sitko podłoże w którym znajdują się jajeczka oraz osobniki roztoczy co zmniejszy ich ilość i zdezynfekowanie pojemnika...

Teraz krótka informacja nie mojego autorstwa:
Rozkruszek mączny (Acarus siro) - gatunek roztocza z rodziny rozkruszki (Acaridae). Występuje w magazynach. Roztocz ma długość 0,5 mm. Posiada hypopus ruchomy. Rozwój ciągły. Kilkanaście pokoleń w ciągu roku. Płodność około 250 jaj. Jaja składane na produkty. Przy temperaturze 18-20ºC i wilgotności 80%, żyją około 2 miesiące. Produkty uszkadza larwa, nimfa oraz postać dorosła. Żeruje na suszach, mąkach – nagryza je, zjada, zawilgaca oraz zanieczyszcza odchodami i wylinkami, co prowadzi do pleśnienia. Mąka zaatakowana przez tego rozkruszka pachnie stęchlizną i nie nadaje się do spożycia. Z nasion wygryza bielmo. Nie żeruje na pokarmach, które mają poniżej 12% wilgotności. Optymalna temperatura to 25-28ºC

źródło Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozkruszek_m%C4%85czny

Pozdrawiam! Franek Nappi
Franek Nappi jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-07-2009, 22:48   #2
Keplianica
Owadziara

Domyślnie

jedna ważna uwaga: nie powinieneś podawać nazwy gatunkowej, bo rozkruszków jest multum i czasami nawet dysponując mikroskopem i wzorami odnóży ekspert może nie potrafić oznaczyć takiego delikwenta do gatunku. Kiedyś oddałam do oznaczenia roztozcza pożywkowe przywleczone od któregoś z hodowcow owocówek. Nie dało się ich oznaczyć, tak samo w wypadku mączników- co najmniej kilkanaście gatunków może żerować w ich podłożu.
stare 01-07-2009, 22:55   #3
Franek Nappi
nowo zarejestrowany

Domyślnie

ok, dzięki za uwagę po prostu to jedyny gatunek na który się natknąłem z tymi cechami nawet w takiej książce o owadach włoskiem znalazłem tylko ten gatunek roztocza który żeruje na mące jutro poprawię temat jeszcze dodam informacje o tym jakie powoduję reakcje alergiczne itp
stare 01-31-2009, 22:27   #4
Franek Nappi
nowo zarejestrowany

Domyślnie Alergenność (Ang.)

Witam!

Coś o ich alergenność na przykładzie Acarus siro.
Allergenic components in extracts of Acarus siro and Tyrophagus putrescentiae were identified by sodium dodecyl sulphate-polyacrylamide (SDS-PAGE) and immuno-blotting. Five and four allergenic components, respectively, were visualized with sera from farmers sensitized to storage mites. The highest frequency of IgE-binding was to a 15kDa component of A. siro (7/9 sera) and a 16kDa component of T. putrescentiae (23/29 sera). The allergenic crossreactivity of A. siro and T. putrescentiae with Lepidoglyphus destructor and Dermatophagoides pteronyssinus was studied with an immunoblotting inhibition technique. Crossreactivity between D. pteronyssinus on the one hand and A. siro and T. putrescentiae on the other, was shown, as the IgE reactivity to a 25 kDa component of D. ptertonyssinus was inhibited to the same degree by extracts of A. siro, T. putrescentiae and D. pteronyssinus. However, D. pteronyssinus was a poor inhibitor of the allergenic components of A. siro and T. putrescentiae. Strong cross-reactivity was also shown between L. destructor and the allergenic components of A. siro and T. putrescentiae, while the latter mite species only to a very low degree inhibited the allergenic components of L. destructor.
Źródło:
http://www3.interscience.wiley.com/j...TRY=1&SRETRY=0

Pozdrawiam! Franek Nappi
stare 02-01-2009, 14:19   #5
Grzegorz Pełka
Moderator

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Grzegorz Pełka
Domyślnie

Zawsze możemy zamówić 'killerów do wynajęcia' - Hypoaspis miles, drapieżne roztocza. Za jedyne 100zł za 1L pozbędziemy się roztoczy z naszej BEZCENNEJ hodowli mącznika

Ja swoją hodowlę trzymam bez przykrycia, także nie narzekam na żadne roztocza.

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania